LEMiada 2021 we Wrocławiu

24.06.2021

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema. Z tej okazji zapraszamy wszystkich do udziału w „lemowej” olimpiadzie. Projekt składa się z kilkunastu wydarzeń odbywających się w różnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu na przestrzeni kilku miesięcy – od czerwca do października 2021 r. W tym czasie odbędą się m.in. rodzinne warsztaty plastyczne, zajęcia edukacyjne, gry mobilne, prelekcje dla dorosłych oraz quiz z niespodziankami! Wszystko to, by przybliżyć naszym czytelnikom sylwetkę i twórczość Stanisława Lema oraz zachęcić do wspólnej zabawy w przestrzeniach bibliotecznych po długiej rozłące.

 

 

Plan wydarzeń w ramach LEMiady 2021:

 

1.       Mobilna gra miejska Powrót z Pirx

Ktoś czeka na ciebie 160 lat świetlnych stąd. Co zrobisz, gdy zwykła wizyta w Mediatece przerodzi się w bliskie spotkanie trzeciego stopnia? Przyjdź do nas między 24 a 27 czerwca i sprawdź, czy poradzisz sobie na planecie Pirx. Może uda ci się ocalić Wrocław… a przynajmniej jakąś jego część. Gra w aplikacji ActionTrack przeznaczona dla młodzieży i dorosłych.

 

Start: Mediateka, pl. Teatralny 5

Data: 24 czerwca, godz. 17.00

Więcej informacji na stronie: Powrót z Pirx. Mobilna gra miejska - MBP (biblioteka.wroc.pl)

 

2.       „Dzienniki LEMiady 2021” – analogowa gra międzybiblioteczna

Od początku lipca do końca sierpnia w każdej filii czekają na ciebie pytania związane z prozą i życiem Stanisława Lema. Odwiedzaj biblioteki i zbieraj pieczątki za prawidłowe odpowiedzi na specjalnej karcie zadań, którą otrzymasz w każdej bibliotece. Jedna biblioteka to jedno pytanie i możliwość otrzymania jednego punktu. Dla uczestników zabawy przewidzieliśmy niespodzianki na zakończenie projektu (wrzesień). Regulamin akcji dostępny na stronie biblioteki.

 

Data: 1 lipca-31 sierpnia

 

3.       Gra mobilna „LEMiada – lemowa olimpiada” na silniku Action Track

Odpowiedz na pytania związane z prozą i życiem Stanisława Lema, nie wychodząc z domu! Gra w formie quizu jest dostosowana do potrzeb edukacyjnych uczniów ze szkoły podstawowej i będzie dostępna także po zakończeniu projektu.

 

4.       Elektrycerze – warsztaty programowania robotów

Zaprogramujemy roboty Codey Rocky i Dash oraz Ozoboty. Poukładamy na ekranie tabletu kilka kolorowych bloków, a nasz robot zamruga, zacznie omijać przeszkody lub pokaże śmieszne miny. Za pomocą Ozobotów pokażemy, że programowanie to nie tylko długie linie kodu pisane w wybranym języku programowania, ale przede wszystkim twórcze myślenie, tworzenie algorytmu działania robota, a następnie testowanie przebiegu działania, które zostało zaplanowane. Przekonamy się, że programować można nawet bez użycia komputera czy tabletu. Podczas warsztatów każde z dzieci otrzyma swój tablet i potrzebne materiały do kodowania robotów.

 

Miejsce: MultiCentrum, ul. Powstańców Śl. 210

 

Warsztaty z Ozobotami

(dla 3 różnych grup; dla dzieci w wieku 6-12 lat, grupa 8 osób, bez osób dorosłych; obowiązują zapisy):

·         22 lipca, 16.30-18.00,

·         26 sierpnia, 14.15-15.45,

·         11 września, 12.00-13.30.

 

Warsztaty z Codey Rocky i Dash

(dla 3 różnych grup; dla dzieci w wieku 6-12 lat, grupa 8 osób, bez osób dorosłych; obowiązują zapisy):

·         29 lipca, 12.00-13.30,

·         9 września, 17.00-19:00,

·         16 września, 17.00-19.00.

 

5.       Warsztaty plastyczne – makieta kosmicznego miasteczka

Zapraszamy rodziców/opiekunów z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Warsztaty z wykorzystaniem materiałów recyklingowych przeprowadzi Marta Szloser. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w bibliotece.

 

Miejsce: Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a

Data: 24 lipca 2021, godz. 11.00-12.30

 

6.       Kosmiczna fotobudka (warsztaty międzypokoleniowe) i rozgrywka gry mobilnej „LEMiada – lemowa olimpiada”

Uczestnicy stworzą ścianki do sesji zdjęciowych oraz akcesoria, które będzie można wykorzystać do sesji. Zdjęcia zostaną wykonane za pomocą aparatu do fotografii natychmiastowej. Warsztaty przeprowadzi Sylwia Tracz. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w bibliotece. Przed warsztatem plastycznym odbędzie się biblioteczna rozgrywka gry mobilnej „LEMiada – lemowa olimpiada” na silniku Action Track.

 

Miejsce: Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a

Data: 29 lipca 2021, godz. 16.00-17.30

 

7.       Wykład Stanisława Beresia pt. „Stanisław Lem – reaktywacja”

O Lemie opowie Stanisław Bereś – literaturoznawca i wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek „Rozmowy ze Stanisławem Lemem” i „Tako rzecze... Lem”.

 

Miejsce: Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a

Data: 2 września, godz. 17.00

 

8.       Prelekcja „Lem mniej oczywisty” doktora Stanisława Kukurowskiego

Wykładowca literatury współczesnej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w niekonwencjonalny sposób przedstawi Stanisława Lema i jego twórczość. Prelekcja będzie połączona z dialogiem literackim złożonym z fragmentów tekstów Lema, w wykonaniu młodych wrocławskich

aktorów.

 

Miejsce: Światowid – Ośrodek Działań Twórczych, ul. Sempołowskiej 54a

Data: wrzesień/październik. Więcej informacji wkrótce.

 

9.       Kącik seniora – Rozmowy o gatunkach filmowych

Porozmawiamy o science fiction na przykładzie twórczości Stanisława Lema i filmu „Solaris” w reżyserii Stevena Soderbergha. Seans poprzedzi krótka prelekcja na temat literatury i kultury SF, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Lema. Po projekcji odbędzie się dyskusja. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację wejściówek w Filii nr 11.

 

Miejsce: Filia nr 11 (CBK Fama), ul. Krzywoustego 286

Data: 1 października, godz. 12.00

 

10.   Warsztaty tworzenia robotów „Budujemy z Trurlem i Klapaucjuszem”

Cykl warsztatów, podczas których zostaną stworzone modele robotów poruszane za pomocą systemu Arduino. Warsztaty modelarskie poprowadzi doświadczony i ceniony specjalista Henryk Napora. Drugą część zajęć poprowadzą cyfrowi edukatorzy z zespołu MultiCentrum. Ukończone modele zostaną zaprezentowane na wystawie w przestrzeni Filii nr 44. Zapraszamy dzieci w wieku szkolnym. Na zajęcia obowiązują zapisy (maksymalnie 15 osób).

 

Miejsce: Filia nr 44, ul. Powstańców Śl. 210

Data: 4, 18, 25 września, godz. 10.00-14.00

 

11.   Podróż w nieznane – kosmiczny pokój zagadek

Zapraszamy na kosmiczną zabawę dla grup 4-osobowych. Dla uczestników w wieku od 10 lat (z przynajmniej jedną osobą dorosłą), dla rodziców z dziećmi oraz dla dorosłych. Zapisy (e-mail/formularz) od 27 sierpnia. Regulamin wydarzenia zostanie zamieszczony na stronie biblioteki.

Miejsce: Filia nr 11 (CBK Fama), ul. Krzywoustego 286

Data: wrzesień/październik. Więcej informacji wkrótce.

 

12.   Warsztaty „Kodowanie z Bajkami robotów

Zapraszamy dzieci w wieku 10-12 lat na zajęcia „Kodowanie z Bajkami robotów„. W czasie spotkania dzieci sprawdzą swoją wiedzę o Bajkach robotów Stanisława Lema, nauczą się jak odkodować zaszyfrowany obrazek, uratują rakietę przed kosmiczną katastrofą, a na koniec same  zmienią się w roboty i zaprogramują wspólnie taniec-połamaniec. Warsztaty dla dzieci z rozgrywką gry „LEMiada – lemowa olimpiada” na silniku ActionTrack. Zapisy mailowo: mbp06@biblioteka.wroc.pl i telefonicznie: 71/364-69-65.

 

Miejsce: Filia nr 6, ul. Lwowska 21

Data: 29 września i 6 października, godz. 9.30-11.00

 

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.