Szczepan Twardoch z szansą na międzynarodowe wyróżnienie!

18.03.2021

Kolejny zagraniczny sukces Szczepana Twardocha i Króla. Powieść, która w kwietniu ubiegłego roku ukazała się w Stanach Zjednoczonych jako The King of Warsaw (przekład Sean Gasper Bye) od początku wzbudzała spore zainteresowanie. Jeszcze przed premierą książka została uznana przez „The New York Timesa” za jedną z najbardziej wyczekiwanych książek z całego świata, które w 2020 roku miały ukazać się za oceanem. Niedługo później na powieść entuzjastycznie zareagowały „Publishers Weekly” oraz „Kirkus Reviews”, a brytyjski „The Times” ogłosił Króla książką miesiąca w kategorii powieść historyczna.

 

Teraz The King of Warsaw został nominowany do ERBD Literature Prize, nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

 

To międzynarodowe wyróżnienie przyznawane przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Nagroda powołana została w 2017 roku przez EBOR dzięki funduszom udzielonym przez członków EBOiR we współpracy z British Council. Do konkurs można zgłaszać książki autorstwa pisarzy pochodzących z prawie czterdziestu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, które wchodzą w zakres działań Banku.

 

Nagroda przyznawana jest za najlepsze dzieło literackie danego roku, przetłumaczone na język angielski i opublikowane przez brytyjskie wydawnictwo.

 

Główna nagroda wynosi 20 tys. euro i jest dzielona między autora i tłumacza.

 

Polskie wydanie Króla było jedną z 5 najchętniej czytanych powieści 2016 roku, co przyniosło mu nominację do Bestsellera Empiku. Krytycy docenili powieść nominując ją do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2020 roku Canal + wyemitował serial na podstawie książki.

 

Prawa do angielskiego tłumaczenia powieści Szczepana Twardocha zostały sprzedane z inicjatywy i dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego.