o autorce

Roma Ligocka - malarka i pisarka. Jej książki: "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku", "Kobieta w podróży" oraz "Tylko ja sama" są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Roma Ligocka wydała również cztery tomy felietonów: "Znajoma z lustra", "Czułość i obojętność", "Wszystko z miłości" oraz "Księżyc nad Taorminą". Jej książka "Róża. Obrazy i słowa" jest z kolei pięknym, albumowym przewodnikiem po malarstwie Autorki. W listopadzie 2012 roku  ukazała się jej najnowsza powieść, "Dobre dziecko", będąca zapisem intymnych wspomnień nastoletniej "dziewczynki w czerwonym płaszczyku".

Roma Ligocka, pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamenów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Wraz z najbliższymi przeżyła likwidację getta krakowskiego-schowana w kryjówce pod sklepem z farbami. Pod przybranym nazwiskiem Ligocka, Roma wraz z matką została ukryta przez polską rodzinę.

Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszą wystawę malarską artystki zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat 50-tych w "Piwnicy pod baranami". Jej malarstwo prezentowane było w Polsce, Niemczech, Ameryce, Anglii, Szwajcarii, Austrii. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Anglii, Izraelu, Danii, Niemczech, Włoszech i USA.

W połowie lat 60-tych Ligocka debiutowała jako dramaturg na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, sztuką o śmierci Hemingwaya "Dwa razy południe", po sukcesie sztuki wyjechała na festiwal do Niemiec, gdzie osiadła i mieszka do dzisiaj. Pracowała tam jako projektant kostiumów i scenografii dla show-biznesu: filmu, teatru, telewizji, reklamy, a jej prace można spotkać w wielu kolekcjach na całym świecie.

Do Krakowa przyjechała ponownie na początku lat 90-tych na Festiwal Kultury Żydowskiej i na krakowską premierę "Listy Schindlera". W jednej z postaci filmu - dziewczynce w czerwonym płaszczyku odnalazła siebie.

To, oraz rozmowa z reżyserem, S. Spielbergiem było impulsem do napisania autobiograficznej książki "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" która przyniosła Romie Ligockiej prawdziwą sławę, przetłumaczona na 22 języki (ostatnio nawet na chiński), stała się międzynarodowym bestsellerem, a prawa do ekranizacji książki zostały sprzedane hollywoodzkiemu producentowi.

"Kobieta w podróży" to zbiór krótkich opowiadań będących rozwinięciem niektórych wątków z "Dziewczynki..." i opowiadających i powojennym, emigracyjnym okresie życia autorki.

Z kolei impulsem do napisania książki "Tylko ja sama" stał się - opublikowany w prasie - artykuł i wysuwane w nim oskarżenia wobec ojca Romy - rzekomo kapo w obozie koncentracyjnym. Autorka dokonuje prywatnego śledztwa, dociera do prawdy o ojcu, jego obozowej przeszłości, rekonstruuje historię jego niesprawiedliwego oskarżenia i uwięzienia po wojnie. Drugi wątek powieści to przeżywany przez autorkę współcześnie, w wieku dojrzałym, romans.

Najnowsza powieść "Dobre dziecko" zamyka osobista trylogię, do której oprócz "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" należy jeszcze "Tylko ja sama".

Książki Romy Ligockiej to opowieści niezwykłej kobiety, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii, odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens. Roma Ligocka, mimo przeżytej tragedii, potrafi powiedzieć: "Życie może być piękne nawet dla kogoś, kto przeszedł piekło - a cuda się zdarzają. Mnie moje życie kiedyś podarowano, a potem sama je sobie podarowałam."

Felietony Romy Ligockiej co miesiąc możemy przeczytać w miesięczniku "Pani".
© Wydawnictwo Literackie 2006-2013 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL