malarstwo GALERIA OBRAZÓW

Parę słów o obrazach Romy Ligockiej
Dr Christop E. Palmer, Stuttgart

Duże wyraziste oczy przyglądają się oglądającym. Jest w nich jakiś bezkresny smutek płynący z wiedzy. Wiedzy o okropieństwach tego świata, które - mimo że niepojęte - stały się rzeczywistością: wiedzy o Holokauście. Jest w nich także zdziwienie faktem, że człowiek - obraz na podobieństwo Boga - jest zdolny do najgorszych zbrodni, jakie przekraczają naszą zdolność wyobrażenia. Oczy są kluczem do obrazów Romy Ligockiej. Tyle w nich rozpaczy, a jednak ich jasność przezwycięża przymus odwrócenia wzroku.
Obrazy Romy Ligockiej przywołują stary problem teoretyczny, który dla owych czasów można by sformułować następująco: dlaczego dobry i sprawiedliwy Bóg pozwolił na Auschwitz? Ona nie zna odpowiedzi na to pytanie, ale ukazuje człowieczeństwo i godność nawet w największym poniżeniu. Milczące postacie kobiece i bezkrwiste dzieci z wąsko zaciśniętymi ustami zachowują skromną, pogrążoną w myślach godność. Zło na świecie, które wyszło z anonimowości dzięki narodowosocjalistycznym dręczycielom i mordercom, ich pomocnikom i biernym uczestnikom, tak naprawdę nie może im w niczym zaszkodzić. Są poniżani i oczekują śmierci, ale cierpiąc, przezwyciężają jednak zewnętrzny ból.

Ten kto naprawdę rozumie Romę Ligocką, nie będzie opowiadał o beznadziejności na jej płótnach. Jest w nich zawarte swoiste religijne przesłanie, które właśnie z powodu powściągliwości artystki jest tak potężne i skuteczne jak potężne i skuteczne mogą być słowa.

Można powtórzyć za Maszą Kaleko, niemiecką poetką z Galicji: "Czuję, że jakaś ręka mnie trzyma i prowadzi. Jestem jedynie milczącym pionkiem na czarno-białej szachownicy." Owe milczące szachowe figury nie są wcale jednak takie bezsilne; jest w nich jakaś potężna, tajemnicza siła. Matki chronią przez zagładą swoje dzieci i pilnie strzegą tych najmniejszych. Pastelowa tonacja obecna w portretach dzieci pozwala domyślać się przyszłości.

Obrazów Romy Ligockiej nie powinno się interpretować bez znajomości biografii ich autorki. Urodzona w 1939 r. w Krakowie dzieciństwo spędziła w getcie. Przeżyła ukrywając się razem z matką. Potrzebowała wielu lat, by przenieść na obraz te dziecięce przeżycia. Jest przywiązana do swoich wierzeń, ale daleko jej do sztywnego tradycjonalizmu. Wraz z upływem lat staje się coraz silniejsza i coraz częściej sięga po symbole oraz wartości żydowskie. Jej akwarele pokazujące miniony świat krakowskich Żydów, zawierają także wiele odwiecznych symboli narodu wybranego. Kreska Romy Ligockiej sprawia wrażenie spartańsko oszczędnej. Kolorystyka współgra z przesłaniem obrazów. To co najważniejsze ukrywa się w dodatkach, w akcesoriach. Artystka wychodzi nam na spotkanie nie uszminkowana, naga. Szaro-brązowe tło nie dominuje nad resztą obrazu. Wystukuje jedynie takt akompaniamentu.

Czy jej rysunki nie przypominają nam przypadkiem dzieł Edwarda Mucha? Ten Norweg tak samo odczuł i przedstawił sytuacje graniczne właściwe ludzkim istotom. Jednakowoż Munch jest chłodny, nawet wtedy gdy niebiosa roztaczają nad ziemią przyjazne światło. Roma Ligocka oraz jej kruche, podatne na zranienie postaci spoglądają na inny świat. Czy domyślają się lepszej egzystencji?

powrót>>

© Wydawnictwo Literackie 2006-2010 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL