malarstwo GALERIA OBRAZÓW

Malująca poetka
Dr Alana Gross, Tel Aviv

Uważam Romę Ligocką za najważniejszą żyjącą obecnie żydowską malarkę generacji, do której przynależy. Jej obrazy - subtelne, delikatne, przemawiające półgłosem - promieniują niezwykłą siłą i osobliwym urokiem.

W dziełach tej artystki pojawiają się trzy wzajemnie przeplatające się motywy;
Pierwszy opowiada o świecie, który przeminął: o kulturze polskich Żydów. Ten świat malarka przywraca, składając go niczym wiersz z fragmentów, ułamków oraz odzyskiwanych z zapomnienia szczegółów.
Drugi motyw ma charakter autobiograficzny. Postać kobiety, którą tak często spotykamy na obrazach Romy Ligockiej, jest literackim porte-parole autorki. Jednakże jej przesłanie wychodzi daleko poza los pojedynczy, jednostkowy.
Trzeci wątek, który spaja wszystkie tematy w całość i nadaje pracom artystki niepowtarzalny charakter, dotyka sfery ludzkiej samotności, intymności odosobnienia i kobiecego przeznaczenia. To głęboki i uniwersalny motyw stawiający egzystencjalne pytanie o znaczenie naszego istnienia.
Roma Ligocka stawia człowieka w centrum. To on jest najważniejszy. Pozwala mu opowiedzieć jego historię i wyśpiewać cierpienie. Czasem malarka pozwala czasowi zastygnąć na chwilę. W tej ciszy odnajdujemy kobiety i dzieci o wielkich oczach, w których widać znużenie, oczach wrażliwych, "wiedzących" i pełnych tajemnicy.
Miękką, perfekcyjną kreską Roma Ligocka rysuje sceny z dawnego życia Żydów: wesela, pary zakochanych, muzykantów, czułych przeciwników. Ale także ucieczkę, pożegnanie, wygnanie, licytację majętności oraz wyprzedaż marzeń.
Można by pomyśleć, że ludzki dramat już dobiegł końca. Że już się dokonał, a człowiek dobił do kresu swojej mądrości. Jednakże w pieszczotliwych gestach matek, w ogromnych oczach ich dzieci, a także w zmysłowych ciałach kochanków migocze nadzieja.
Mimo że artystka otwarcie przyznaje się do literackich komponent swoich obrazów, są one przede wszystkim dziełami sztuki plastycznej. Mistrzowski rysunek, wyśmienite niuanse kolorów, które opalizują i wibrują, charakteryzują to mistyczne, a zarazem tak namiętne malarstwo. W grze farb i kształtów uwidacznia się mistrzowskie opanowanie malarskiej materii przez Romę Ligocką.
Nie wystarczy raz popatrzeć na te obrazy. Pierwszy rzut oka na nie to zaledwie zaproszenie do bliższego obcowania z nimi. Intymny dialog wewnętrzny z artystką czyni nas, odbiorców jej sztuki, bardziej refleksyjnymi, melancholijnymi i o wiele bogatszymi. Przemawia do naszej duszy tchnieniem erotyki, subtelnej lecz jakże głęboko zachodzącej za skórę.
Roma Ligocka to artystka w podróży: podróżuje przez życie, emocje, lęki oraz marzenia.
Urodziła się w Krakowie, gdzie od najmłodszych lat chłonęła romantyczną i tajemniczą atmosferę tego starego cudownego miasta. Podczas studiów na znanej i posiadającej bogatą tradycję krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych poznała wielu utalentowanych artystów - łączył ich wspólny język, ta sama fantastyczna kreatywność i podobne pragnienia.
Warto wspomnieć, że jej kuzyn Roman Polański oraz przyjaciel obojga z czasów młodości, fotograf i surrealista Ryszard Horowitz, zaliczany obecnie do grupy najważniejszych fotografów w Stanach Zjednoczonych - również studiowali w tym mieście.
Wczesne dzieciństwo Roma Ligocka spędziła w krakowskim getcie. Był to przerażający okres: prawie całą rodzinę straciła w Auschwitz. Potem wiele lat spędziła na trudnej, wielokroć bolesnej emigracji. By wyrazić swoje doświadczenia i uczucia wybrała język artystyczny. Od tej pory sprawia nam raz za razem z niego podarunek. Założeniem artystki jest jednak uniknięcie losu "wiecznej ofiary". Ona chce pokazać to, co wspólne ludzkim losom; chce zbudować most między wczoraj a dziś, między potomkami ofiar a potomkami ich oprawców, między cierpieniem a nadzieją. Ten cel zostaje osiągnięty w jej małej, ale jakże wspaniałej malowanej poezji.

powrót>>

© Wydawnictwo Literackie 2006-2010 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL