książki - wywiad powrót >>

W jednym z wywiadów powiedziała Pani, że "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" jest o tym, co Panią ukształtowało, "Kobieta w podróży" o tym, kim Pani jest. Jak w takim razie określiłaby Pani swoją najnowszą książkę?

Książką "Tylko ja sama" chcę zamknąć pewną trylogię, najprawdopodobniej już nie będę więcej pisać o sobie i o własnym losie. Każdy ma bowiem takie trudne miejsce w swojej biografii, w swojej duszy, które omija jak może najdłużej - a ja dotykałam aż do bólu tego miejsca, pisząc moją trzecią książkę. Rzeczywiście próbuję tu odpowiedzieć na wszystkie pytania - kim byłam, kim jestem i kim chcę być. Opadły ze mnie wszystkie maski, wszystkie role, które grałam - odpadł czerwony płaszczyk, odpadły podróże jako sposób na życie. W końcu usiadłam i mówię: dobrze, te role już wszystkie zagrałam, a kim ja naprawdę jestem.
Mam zatem wrażenie, że książka "Tylko ja sama" zwieńczyła jakąś całość.

Ta książka wydaje się być zatem taką syntezą dwóch poprzednich książek, połączeniem historii z przeszłości z teraźniejszością


Jest ona także przy tym spojrzeniem na przyszłość, bo bohaterka trzeciej książki godzi się ostatecznie ze swoim życiem, ze swoją osobą, także ze swoim ojcem; odnajduje w końcu spokój. "Tylko ja sama" to być może najbardziej bolesna, ale jednocześnie moja najbardziej radosna książka. "Tylko ja sama" wydaje mi się najbardziej dojrzała, także jeżeli chodzi o warsztat literacki. Wynika to stąd, że od wydania mojej pierwszej książki przez cały czas się uczyłam. Zawsze wiedziałam, że będę pisać książki, ale zaczęłam dość późno. A najwięcej uczą mnie zawsze spotkania z czytelnikami.

Co było najmocniejszym impulsem do napisania tej książki?

Złożyły się na to dwie rzeczy. Z jednej strony spotkanie miłości - od razu wiedziałam, że jest warte opisania. Z drugiej strony zostałam skonfrontowana ze starą, krzywdzącą plotką na temat mojej rodziny. Uświadomiłam sobie, że pozostają mi dwie drogi - albo pieniactwo różnego rodzaju, albo danie świadectwa prawdzie. Wybrałam tę druga drogę. Często jestem pytana o to, dlaczego połączyłam w książce te dwie historie - wątek miłości i wątek mojego ojca . Odpowiadam, że właśnie dlatego, że człowiek nie może żyć samym bólem. Tak w życiu jest, że nie składa się ono tylko z tragedii, ale nakładają się na to inne, także jasne doświadczenia - jak miłość.

Tytuł Pani książki - "Tylko ja sama" - można odczytać jako potwierdzenie smutnej prawdy, że w najtrudniejszych momentach życia pozostajemy sami.

To niekoniecznie musi byś smutne. Jest to raczej świadectwo siły, że w pewnych sytuacjach tylko ja sama mogę sobie poradzić. I tak jest w życiu. Każdy ma potrzebę ucieczki, osłaniania się - granie ról kończy się jednak tam, gdzie naprawdę dochodzi do sytuacji konfliktowej. W miłości także nie można udawać. Szukając różnych rzeczy w życiu, doszłam do samej siebie. Na najtrudniejsze pytania znalazłam odpowiedzi w samej sobie. Tak było też w przypadku pomówień rzuconych na mojego ojca. Wiedziałam, że nie pomoże mi ani adwokat, ani sędzia, ani nikt, tylko ja sama. Dlatego broniłabym się przed stwierdzeniem, że tytuł mojej książki jest smutny. Jeżeli opuszczą cię wszyscy, ty sama siebie nie opuścisz. I to jest twoja siła. Jeśli się z sobą pogodzisz, zyskasz przyjaciela na zawsze. Takie jest przesłanie tej książki. Proszę zauważyć, że miłość, która tak pięknie się zaczyna i rozwija, na końcu nie jest już tak bardzo potrzebna. To znaczy - bohaterka z najtrudniejszą sprawą dotyczącą pomówień rzuconych na jej ojca - musi zmierzyć się sama. To książka dla kobiet, które chorują i umierają z miłości, bo wydaje im się, że bez niej są nikim. Ja im właśnie próbuję wytłumaczyć, że one ciągle są, póki mają siebie.

Mówi Pani, że tym tytułem chciałaby Pani zamknąć cykl książek na temat swojego życia, traumatycznej przeszłości. Czy ta książka przyniosła Pani - tak jak bohaterce - spokój i pogodzenie się z przeszłością?

Piszę dla czytelników w nadziei, że spotkam kogoś, kto ma podobne przejścia i że coś mu moja książka da. Niemniej na pewno dojrzałam przy tej książce, bardziej nawet niż przy innych. Nie po to ją pisałam, żeby sobie pomóc, ale efektem dodatkowym było to, że po napisaniu tej książki zrozumiałam, że jestem innym człowiekiem niż w momencie, kiedy zaczęłam ją pisać. Mądrzejszym, bardziej pogodzonym ze światem, mniej agresywnym. Ta książka nauczyła mnie dodatkowo, że to, co sądzą o nas ludzie, te wszystkie kłamstwa, pomówienia, nie są wcale istotne, że nie powinniśmy sądzić tak łatwo innych, a już na pewno nie powinniśmy sądzić ludzi, którzy byli w ekstremalnych sytuacjach.

Pisząc tę książkę, próbując dociec prawdy o moim ojcu, doszłam ponadto do wniosku, że nie ma sprawiedliwości. Sprawiedliwość dowiedziona przez sąd, prawników nie istnieje, bo pomówienie raz wypowiedziane nigdy już nie zostanie zmazane, krzywda raz wyrządzona nie może być w pełni zrekompensowana. Zrozumiałam, że dochodzenie sprawiedliwości ma mniejszy sens niż dawanie świadectwa prawdzie. Być może dzięki tej książce pomogę wielu ludziom, którzy mają podobne doświadczenia - i tak wyobrażam sobie moją rolę. Pisanie dla pisania nie jest moim zadaniem. Mam nadzieję, że będę mogła pomóc ludziom, którzy nie dochodzili sprawiedliwości, ale szukali prawdy. To duża różnica.

Z Romą Ligocką rozmawiała
Jadwiga Rożek-Sieraczyńska

Roma Ligocka na Facebooku

Droga Romo
I wydanie
format 145x205 mm
oprawa twarda
ISBN 978-83-08-05417-8
KUP KSIĄŻKĘ

Wolna miłość
I wydanie
format 123x197 mm
oprawa twarda
ISBN:978-83-08-05236-5
KUP KSIĄŻKĘ

Dobre dziecko
I wydanie
format 210 x 297 mm
oprawa twarda
ISBN 978-83-08-04867-2
KUP KSIĄŻKĘ

Tylko ja sama
I wydanie
format 123 × 197 mm
oprawa broszurowa
ISBN 83-08-03646-5
KUP KSIĄŻKĘ

Księżyc nad Taorminą
wydanie: I
oprawa: twarda
ISBN: 978-83-08-04791-0
KUP KSIĄŻKĘ
Róża. Obrazy i słowa
I wydanie
format 210 x 297 mm
oprawa twarda
ISBN 978-83-08-045-45-9
KUP KSIĄŻKĘ
Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

współpraca:
Iris von Fickenstein
I wydanie tej edycji
format: 145 x 205 mm
oprawa: twarda
ISBN 978-83-08-04447-6
KUP KSIĄŻKĘ

Czułość i obojętność
I wydanie
format C
oprawa twarda
ISBN 978 83 08-0409
cena detaliczna 29,99 zł
KUP KSIĄŻKĘ

Wszystko z miłości.
I wydanie
format C
oprawa: twarda
ISBN 978 83 08-04098-0
cena: ok. 29,99 zł
KUP KSIĄŻKĘ

Znajoma z lustra
I wydanie
format 123 × 197 mm
oprawa twarda
ISBN 83-08-03868-9
cena detaliczna 29,99 zł
Dzisiaj 10% taniej: 26,99 zł
KUP KSIĄŻKĘ
Kobieta w podróży
I wydanie
przełożyła: Sława Lisiecka
format 124 × 197 mm
oprawa broszurowa
ISBN 83-08-03285-0
© Wydawnictwo Literackie 2006-2010 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL