książki powrót >>
fragment książki
recenzja książki
wywiad z autorką
Roma Ligocka
Tylko ja sama.
Wydawnictwo Literackie
Kraków 2004
wydanie I
stron: 412
format 123 × 197 mm
ISBN 83-08-03646-5
ZAMÓW KSIĄŻKĘ
O swoim niezwykłym spotkaniu z nieżyjącym ojcem,
O trudnej walce o jego dobre imię,
O niełatwej miłości do ukochanego mężczyzny,
O podróżach i wielkim świecie,
O tym, czym jest szczęście i zgoda na samą siebie
Pisze w swojej najnowszej książce Roma Ligocka.

Historia bohaterów dowodzi, że kochać można mimo cierpienia, że z bolesną przeszłością można się pogodzić i że na miłość zawsze jest się wystarczająco młodym.

"Tylko ja sama" to piękna opowieść o życiu.

Książka Romy Ligockiej to - zamknięta czasowo w ramy jednego roku - opowieść łącząca historię dojrzałej kobiety ze wspomnieniami z dzieciństwa. Bezpośrednim impulsem do napisania książki stał się - opublikowany przez polski dziennik - artykuł i wysuwane w nim ostarżenia wobec ojca Romy. Autorka dokonuje prywatnego śledztwa, dociera do prawdy o ojcu, jego obozowej przeszłości, rekonstruuje historię jego niesprawiedliwego oskarżenia i uwięzienia po wojnie. Drugi wątek powieści to przeżywany przez autorkę współcześnie, w wieku dojrzałym, romans. Dawida bohaterka poznaje w Krakowie, na Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jest on - tak jak Roma - ocalonym dzieckiem Holokaustu. Życie obojga toczy się między Warszawą, Monachium, Niceą, Rzymem i Krakowem. Podróżują wspólnie do miejsc z przeszłości, na pogranicze polsko-ukraińskie, odnajdują w sobie towarzyszy dziecięcych zabaw, którzy zginęli podczas wojny.

Przywoływane przez Romę Ligocką wspomnienia z dzieciństwa dotyczą wydarzeń, dotąd przez nią nie ujawnianych, autorka dotyka w nich bardzo osobistych, niekiedy intymnych przeżyć i traumatycznych doświadczeń (uwięzienie ojca, nędza lat powojennych). Powieść niezwykle starannie przemyślana kompozycyjnie i konstrukcyjnie - każdy rozdział to zapis wydarzeń z poszczególnych miesięcy, co nadaje książce szczególnie charakterystyczny, intymny ton. Ligocka ciekawie różnicuje swoją opowieść - przywołując wspomnienia z przeszłości używa języka, którym posługiwała się jako mała dziewczynka. Ten sposób opowiadania sprawia, że relacjonowane przez dziecko wydarzenia z czasów tuż powojennych rysują się w wyobraźni czytelnika jako obraz wyjątkowo wstrząsający. Prowadzona współcześnie narracja Ligockiej - zestawiona z opowiadaniem Romy - małej dziewczynki - sprawia, że książka staje się rodzajem wewnętrznego dialogu dojrzałej kobiety z własną przeszłością.

Roma Ligocka urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Jej prawdziwe nazwisko brzmi Roma Liebling. Dotrastała w krakowskim getcie, w atmosferze strachu, śmiertelnego zagrożenia i nazistowskich prześladowań.
W dziewczynce w czerwonym płaszcyku z filmu Lista Schindlera rozpoznała siebie. Inaczej niż w historii przedstawionej w filmie - czerwony płaszczyk - prezent od babci - uratował dziewczynkę przed śmiercią, bowiem pewna polska rodzina ukryła małą Poziomkę i jej mamę.

Jesień 2000 przyniosła literacki debiut Romy Ligockiej, zaś dwa lata później nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się "Kobieta w podróży" . Autorka jako dorosła kobieta wciąż nie może zapomnieć o traumie swojego wczesnego dzieciństwa. Pomimo tego podchodzi do życia z ogromną siłą. Jej trzecia książka pt. Tylko ja sama, która na rynku ksiegarskim ukazała się 19 października, to bardzo osobisty rozrachunek z przeszłoscią, nie pozbawiony jednakże optymizmu, wrażliwości i subtelnej radości życia.
© Wydawnictwo Literackie 2006-2010 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL