książki powrót >>
fragment książki
recenzja książki
wywiad z autorką
 
Roma Ligocka
Kobieta w podróży.
Wydawnictwo Literackie
wydanie I
stron: 180
format 124 × 197 mm
ISBN 83-08-03285-0
 
"Kobieta w podróży" wątkami autobiograficznymi nawiązująca do bestsellerowej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku".

Współistnieją w niej zdarzenia zabawne i tragiczne, przewijają się rozmaite miejsca - Kraków, Wiedeń, Monachium; spotykają się postaci dawno nieżyjące i ludzie obecni w życiu autorki. Roma Ligocka z żartobliwą nostalgią wspomina czasy, gdy nie miała grosza przy duszy, ale za to jadła obiad z księżną Monako. Kreśli barwne portrety przyjaciół, członków rodziny, męża - artysty, ale i osób nieznajomych czy wręcz nieprzyjaznych. Kieruje ostrze ironii zarówno przeciw uprzedzeniom rasowym, jak wybiórczej politycznej poprawności.
Kto choć raz znalazł się w sytuacji obcego, innego, emigranta, przechodnia w nieznanym mieście, rozpozna świetnie, o czym mówi Roma Ligocka: czasem dzieli ludzi przepaść niezrozumienia, czasem tylko pięć kroków. Zbliżyć może - na chwilę i na zawsze - jeden mały gest, uśmiech, kwiat.

Osnute na autentycznych wydarzeniach opowieści tworzą kalejdoskop przeżyć i doświadczeń Autorki jako kobiety, artystki, Żydówki, obcej w wielkim mieście. Roma Ligocka zapisując codzienność, w której potrafi dostrzec małe cuda życia - urodę świata, uśmiech losu, radość istnienia, z dystansem i humorem pokazuje jak w świecie bez wartości można odnaleźć nadzieję, jak przeszłość rzutuje na przyszłość, jak pozorne nieszczęście z perspektywy czasu okazuje się darem od losu.

Wielopoziomowe miniatury (opowieści) układają się w historię życia kobiety, która 30 lat spędziła na Zachodzie. Niemcy jako kraj widziany z perspektywy Żydówki i polskiej emigrantki, która mimo dużej aktywności zawodowej i towarzyskiej, doświadczyła poczucia wyobcowania i samotności w nowej rzeczywistości, sprawiają, że "Kobieta w podróży" to jedna z niewielu książek, która mówi, jak bagaż doświadczeń holokaustu zaważył na dorosłym życiu Autorki i nie pozwala jej na beztroski stosunek do świata i ludzi. Nie ma również wielu książek na temat doświadczeń emigrantki, które mówiłyby o nich tak wprost.
© Wydawnictwo Literackie 2006-2010 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL