POSŁUCHAJ:
Roma Ligocka opowiada o spotkaniu z Hillary Clinton
w fabryce Schindlera
Najgłośniejsza książka Romy Ligockiej
Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.
Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.
Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.
Dodniesienia prasowe
Jedna z najważniejszych książek roku.
Der Spigel
Najbardziej poruszające wspomnienie. ponieważ dziecięce wspomnienia mają wielka siłę.
Glamour
Przeznaczeniem wspomnień Romy Ligockiej "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" jest stać się jednym z najważniejszych niemieckich towarów eksportowych.
Focus week
Ekstremalnie autentyczna i poruszająca książka, żywo z szerokiej perspektywy dziecka z wielka szczerością. Nieprawdopodobnie wzruszająca, pięknie napisana, wstrząsająca i bardzo potrzebna książka.
Marie Claire UK
"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to bez wątpienia najbardziej ściskające za gardło wspomnienia jakie kiedykolwiek czytałem.
Sentinel Sunday
|