książki powrót >>
fragment książki
 
Roma Ligocka
Współpraca Iris von Fickenstein
tłum. Katarzyna Zimmerer
Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
Wydawnictwo Literackie
oprawa: twarda
wydanie I tej edycji
stron: 464
format145 x 205 mm
ISBN: 978-83-08-04447-6

POSŁUCHAJ:
Roma Ligocka opowiada o spotkaniu z Hillary Clinton
w fabryce Schindlera


Najgłośniejsza książka Romy Ligockiej

Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.

Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.

Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.

Dodniesienia prasowe

Jedna z najważniejszych książek roku.
Der Spigel

Najbardziej poruszające wspomnienie. ponieważ dziecięce wspomnienia mają wielka siłę.
Glamour

Przeznaczeniem wspomnień Romy Ligockiej "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" jest stać się jednym z najważniejszych niemieckich towarów eksportowych.
Focus week

Ekstremalnie autentyczna i poruszająca książka, żywo z szerokiej perspektywy dziecka z wielka szczerością. Nieprawdopodobnie wzruszająca, pięknie napisana, wstrząsająca i bardzo potrzebna książka.
Marie Claire UK

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to bez wątpienia najbardziej ściskające za gardło wspomnienia jakie kiedykolwiek czytałem.
Sentinel Sunday

 

© Wydawnictwo Literackie 2006-2010 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL