książki powrót >>
Przeczytaj wywiad
wywiad z autorką
Fragmenty książki
Przeczytaj fragmenty
Roma Ligocka
Droga Romo
Wydawnictwo Literackie
wydanie I
oprawa: twarda
format 145x205 mm
ISBN: 978-83-08-05417-8
 

Kontynuacja bestsellerowego "Dobrego dziecka"

Kraków, lata 50-te XX wieku. Nastoletnia Roma wchodzi w dorosłe życie. Pozostawiona przez matkę, która musiała wyjechać z kraju,  bez kontaktu z doświadczoną osobą, która w trudnych życiowych sytuacjach służyłaby radą i pomocą, młoda dziewczyna wpada we wszelkie pułapki swojego wieku. Środowisko artystów, w którym zaczyna się obracać, jest fascynujące, ale i przynosi wiele niebezpieczeństw.
"Droga Romo" to wzruszająca opowieść popularnej pisarki, dzięki której czytelniczki jeszcze bardziej ją pokochają i lepiej zrozumieją jej życiowe wybory.

Chciałam opowiedzieć o "wibrowaniu kobiecości", które zaczyna się w nas, w duszy, w ciele, w umyśle - kiedy mamy 16-18 lat - i potem nie opuszcza nas już przez całe życie.

Ale ta książka mówi też o alkoholizmie, aborcji, uzależnieniu od ...mężczyzny. Mówi o trudnym kobiecym losie - o jego pierwszym uderzeniu - wtedy kiedy jesteśmy najsłabsze, niedoświadczone - po prostu młode. Zresztą na to, co nas spotyka w tzw. "dorosłym życiu", zawsze jesteśmy za młode i zbyt niedoświadczone.

Pisząc tę książkę, przypomniałam sobie sonety  Szekspira - w których jest delikatny i piękny dialog młodości z dojrzałością. Ja napisałam to prozą. Próbowałam porozmawiać ze sobą - tą z przed lat. Roma dzisiejsza, dojrzała - przygląda się swojemu życiu i próbuje odnaleźć siebie z tamtych czasów. Bo przecież za wszystkie błędy, które popełniała 18-letnia Roma, płaci teraz Roma dzisiejsza. Ale może dzięki pisaniu tej książki, nauczyłam się tamtej niedoświadczonej dziewczynie przebaczać - przebaczać sobie. Bo może najtrudniejszą sztuką w życiu, proszę Państwa, jest umieć samemu sobie wybaczyć.
Roma Ligocka
© Wydawnictwo Literackie 2006-2010 projekt i wykonanie: YELLOWTEAM.PL